Lehed

reede, 24. juuli 2015

Valge peenra asunikest lähemalt

See on ikka nii põnev, kuidas peenar igal kuul ennast hoopiski uuest küljest näitab. Kevadel, kui püsikud alles oma esimesed lehed lahti rullivad, vaatasin peenart veidi hapu näoga. Ma olin ju sellest teadlik, et ühe korralikus püsilillepeenras haigutab kevadel üks suur must tühi maa, aga ikkagi... Seepärast otsustasin sügisel panna maha peenrasse korraliku koguse liiliaõielisi tulpe, et oleks ka kevadel õisi oodata ja imetleda. Lisaks plaanin linnaaiast ära tuua varreka laugu `Mount Everest`sibulad, kellele teod seal rahu ei anna. Need annaksid mõnusasti kõrgust.
Juuni kuu oli ehk ka peenar õitest veel vaene ja kõrgused madalad. Seepärast plaanin linnaaiast ära tuua varreka laugu `Mount Everest`sibulad, kellele teod seal rahu ei anna. Need annaksid mõnusasti kõrgust.
Kaljumaran - Potentilla rupestris
Aga suve alguse esimesed õitsejad on siin, õitsema hakkasid mai lõpp, juuni algus. Kõikidest liikidest, sortidest juttu ei tee, vaid need, mis rohkem heal või halval moel hinge läinud :) 
1. Kaljumaran (Potentilla rupestris), minu vaieldamatu suve alguse lemmik. Tema õhuline õitepilv võlus oma lihtsusega, kuid õiterohkusega. Õitses tõesti kaua. Ka tema äraõitsenult lisas ta oma kupardega peenrale õhulisust, kuid pidin need siiski maha lõikama, kartes järgmise kevadel lisatööd rohimisel. Oma suureks rõõmuks olin ma istutanud seda peenrasse pika vookleva lainena, nii et oli, mida vaadata. Peale õievarte mahalõikamist jääb temast järgi umbes 15-20 cm lehepuhmas, millel pole ka väga viga.

Mägijumikas - Centaurea montana

2. Mägijumikas (Centaurea montana) `Alba`, ei ole just minu lemmik, ei sobi lihtsalt minu arust siia peenrasse. Mulle ei meeldi see, et ta puhmas lamandub ja varred venivad välja. Positiivne see, et kui tagasi lõigata, kasvatab kiiresti uue puhma ja hakkab uuesti õitsema. Ka väga-väga pikk õitseja. Ei jõudnudki ära oodata, millal ükskord ära õitseb, et tagasi lõigata. Nüüd on ilusad puhmad jälle. Kaalun tema viimist teise peenrasse, või siis istutada hajusamalt tahapoole. Praegune 3 tükki rühmas ei meeldi mulle. Nägin seda ühes külastatud aias alpipeenras hajusalt istutatud, oli päris kena. Muretsema ta väga oma saatuse pärast ei pea, sest mu ämmale ta jällegi meeldib ja tema vikerkaarepeenrad vajavad valgeid laike ka.


Harilik sinilatv -Polemonium caeruleum

3. Harilik sinilatv `Alba` (Polemonium caeruleum)  on päris kenake muidu, aga pole veel väga head kohta leidnud selles peenras. Kui istutada, siis veidi suurema laiguna, peenras neid hetkel vaid kolm. Äraõitsenud õied tasuks pealt maha lõiata, et seemned valmida ei jõuaks, muidu jällegi palju rohimist. 
4. Harilik murtudsüda  (Dicentra spectabilis) `Alba`. Tema õitses muidugi juba mais. Kasvab siin lahjal pinnasel ka päris hästi, praegu veel nooruke, seemik. Õitseb ka väga-väga pikalt, meeldib mulle. Tema jääb siia peenrasse kindlasti.

5. Harilik öölill (Hesperis matronalis)  `Alba`. 
Harilik öölill -Hesperis matronalis
Alustas vara õitsemist ja ka väga väga pikk õitseja. Pole veel seisukohta võtnud tema kohta. Natuke näeb minu jaoks välja kui umbrohi (väga kõrge umbrohi!), samas varaja õitsejana jällegi omal kohal. Näiteks Helen Dilloni aed on Iirimaal öölille kevadel täis, Palusalu aias oli teda ka palju. Mõjub paremini massina, kui üksiku taimena. Kui tegijatel on, siis olen kannatlik ja ootan oma seisukoha võtmisega. Miinuseks muidugi tema puhul see, et lühiealine, plussiks see jällegi, et külvab end ise :D 

Siberi võhumõõk -Iris sibirica6. Siberi võhumõõk - (Iris sibirica) `Alba`. ilmselt põhiliigi valgeõieline vorm. Meeldib, sest annab peenrasse oma peenete lehtedega puhmaga ilusat kõrgust. Õitses muidugi suhteliselt kiiresti ära kahjuks. Siberi iiriseid tooks siia peenrasse veel, aga selleks peab midagi välja vahetama.
7. Liblikjas kannike (Viola sororia) `Alba`, olen kuskile kaotanud ta pildi, aga minu arust ka tänuväärselt pikk õitseja, lisaks on puhmas ise ilus terve suvi,
8. Metsülane (Anemone sylvestris) ei suuda loobuda, kuid eesreas oma imeliku liikumisega ja madala kasvuga jätab inetu peenraserva. Istutasin teise ritta teiste taimede vahele, kui talle nii meeldib, oleks see parem variant. 
Harilik tõrvalill -Lychnis viscaria
9.Harilik tõrvalill (Lychnis viscaria) 'Alba` ka täitsa ilus, üks taim rohkem täidisõieline, teine veidi vähem. Loodan, et neid ka järgmine aasta näen, lõikasin pealt kõik maha ja ei jätnud seemneid valmima. 
Hulgalehine lupiin -Lupinus polyphyllus
10. Hulgalehine lupiin ( Lupinus polyphyllus) `Valge rüütel` ja `Cayser` esimene neist teravate küünaldega ning teine tömpidega. Mõlemad sobivad peenrasse oivaliselt :)
Säbar kurereha - Geranium renardii
11. Säbar kurereha (Geranium renardii) sai siia valitud pigem huvitava lehestiku poolest ja seda eesmärki on ta ka täitnud. Õis pole vist tema tugevaim külg


Verev kurereha - Geranium sanguineum
12. Verev kurereha `Album` (Geranium sanguineum), väga meeldib, ainult et mitte väga pikk õitseja


Viljatu kurereha - Geranium x cantabrigiense `Biokovo`

13. Viljatu kurereha  (Geranium x cantabrigiense) `Biokovo`, meeldib ka, kuid miskipärast siin peenras ei taha hästi kasvada. Õitseb küll, kuid lehed viletsad. Ka pean veidi nihutama. Õitseb vereva kurerehaga üheaegselt ja kokku nad ei sobi, verev kurereha tõmbab oma pimestavalt valgete õitega viljatu kurereha ilu maha ( temal lähedalt vaadates õrnroosad).

Ja jätkan seda nimekirja järgmises postituses :)

1 kommentaar:

  1. Kaljumaran tundub tõepoolest põnev tegelane, peab meelde jätma ja uurima. Mul mägijumikaga sama mure, et kipub pikutama ja sel aastal veel jahukaste ka kallal. Samas ma ei saa teda puutuda ka, sest seal lamandunud pusa all elab kärnkonn ja kuidas ma siis lähen niimoodi alatult teise korteri kallale :)

    VastaKustuta