Lehed

pühapäev, 1. märts 2015

Valge püsikute peenar


See on huvitav, kuidas mõnikord kellegi mõtetest ja unistustest sinu omad saavad. Seda on minul mitmeid kordi juhtunud, kui olen teise inimese mõtte reaalsuseks teostamisega heas „vooseisundis„. Juhtus ka nii selle valge peenraga. Nimelt oli mõte valgest peenrast minu ämma ammune unistus. Olin teda mitmeid kordi sellest kuulnud rääkimas, kuid polnud seni sellele suurt tähelepanu pööranud. Mulle tundus siis kuidagi igav panna peerale vaid kahte värvi – rohelist ja valget. Kui meie maakodus oli 2013. sügiseks valminud suveköök ja selle lõunapoolsemal küljel haigutas igav murupind, hakkasin ma oma mõtetes sinna üht lillepeenart looma. Ja just siis tuligi mu ämm välja mõttega, et peenar võiks olla valge! Kas tuli see sellest, et plaanisime mehega seda hoonet oma järgmise aasta pulmade ajal kasutada või oli mul vaja uut väljakutset, igatahes hakkas see mõte mulle järsku meeldima. Olin kunagi koondanud ühte kaustikusse värvide kaupa püsililli ja otsisingi selle nüüd välja. Nii saigi selle valge peenra mõte kõva häälega välja öeldud ja kui siin peres midagi välja juba öeldud, tuleb see ka kiiresti ära teha. Õnneks jäi pikk talv vahele, kus ei saanud aktiivselt maad kaevata ja taimi istutada. Minul oli aega rahulikult mõtelda ja planeerida. Alustustasin sealt, kust ilmselt õige pole alustada, otsustasin joonistada ühe valge peenara paberile, läbilõikes. See ei olnud meie tulevane lillepeenar, vaid lihtsalt rühm valgeõielisi taimi, mis mulle meeldisid. Sellest joonistusest oli mulle siiski kasu. Esiteks muidugi käe harjutuseks, sest joonistada mulle meeldib. Suurelt jaolt aga selleks, et mõista, kui oluline on ühevärvilise peenra puhul just lehtede ja õite tekstuuriga mängimine.
Talve jooksul sai ka taimeplaan valmis joonistatud, peenar ise pidi tulema ristküliku kujuline, umbes 5 x6 meetrit. Selle järgi saigi siis kevadel taimi istutama hakatud. Muidugi ostsin juba sügisel suurest kannatamatusest kokku valgeid püsikuid. Soodsalt muidugi, sest sügisesed allahindlused olid käes. Need istutasin aiamaale talvituma ning sain sealt kevadel kohe kiiresti ettevalmistatud peenrale istutada, seetõttu polnudki see väga halb mõte. See peenra ettevalmistus tähendas seda, et sinna oli keegi juba sügisel traktoriga toonud suhteliselt viletsat liivast mulda, mille ma siis lihtsalt laiali ajasin. Mis siis ikka, panin igasse istutusauku vastavalt taime vajadusele pisut head ja paremat, milleks oli kõdusõnnik ja must viljakas muld. Loomulikult oli see 5 x 6 meetrine peenar nagu üks suur must auk, mis just nagu imes ostetud taimi endasse. Poes olles tundus, et no rohkem küll ei mahu peenrasse, kui aga taimed istutatud said, jäi ikka palju tühja mullapinda. Suve keskpaigaks õnnestus mul enam vähem kogu peenar taimedega katta. Peenraplaanist, mille olin talvel teinud, täpselt kinni pidada ei saanud, sest käsi istutas ikka taimi tihedamini, kui plaanil. Ja mõnikord tulevad need head mõtted peenral taimi istutades, et mis kuhu paremini sobib. Proovin need uhked põõsad silme ette manada, milliseks nad kord kasvavad, ja löön siis sobivas kohas labida mulda. 
Kui jõudis kätte peenra esimene sügis, olin ma vist küll pooled taimed juba peenras ümber tõstnud, aga miks ka mitte, kui selleks on võimalus olemas. Seep see asja juures kõige mõnusam ongi, et alati saad asju püsikupeenras ümber tõsta. Muudkui proovida ja katsetada ja õppida tunnetama. Tuleb tunnistada, et kuigi olles teadlik korduste ja suuremate gruppide kaunist mõjust, nägi peenar välja päris kirju „ Tootsi peenar”. Istutasin küll osa taimi kordustena, aga paljude taimede puhul hakkas lihtsalt rahast kahju ning ma lohutasin ennast mõttega, et küll ma paljundan ise juurde. Eri liike ja sorte sai sellesse peenrasse üle 60! Suureks abiks oli taimedega ka minu ema Maie aiast (www.facebook.com/Maie Aed). Aitäh! Kindlasti ei ole mul plaanis tulevikus nii palju liike peenrasse. See peenar on aga ka minu jaoks taimeaabits, kus ma õpin eri liikide ja sortide üksteisega sobivust, õpin tekstuure ja vorme omavahel sobitama. Siin on üks pisut õnnetu pilt sellest, usun, et järgmisel aastal näeb see peenar juba mitu korda parem juba välja. 

Pean tunnistama, et istutasin taimed suhteliselt tihedalt. Aga ilmselt teevad ka talv ja vesirotid mõnele taimele säru ning ongi pisut ruumi jälle juures. Kõige rohkem kardan ma metssalveide pärast, sest eelmine kevad avastasin ma õudusega, kuidas vesirotid olid pargis paljudel neist juured ära söönud, nii et auk oli vaid mullas järgi. Loodan siiski, et nad minu peenart üles ei leia.

Esimese aasta peenar näeb alati suhteliselt niru välja, siiski tekkisid mul juba oma kindlad lemmikud, mida kindlasti loodan kevadel elusana näha. Kauaõitsevatest said mulle vaieldamatuks lemmikuks metssalvei `Schneehugel`, seda on mul peenras üle 10 taime. Seemnest ta ei paljune kahjuks mul, paljundan jagamise teel.Erinevalt sinistest metssalveidest õitseb see suuremal või vähemal määral kogu aeg. Pika õitsemisega olid ka karpaadi kellukad ning harilik iisop. Ema kurtis, et temal vajub hariliku iisopi puhmas laiali, võibolla olid siis minu omad rohkem päikese käes. Ikkagi ju täispäike. Faasseni naistenõges `Snowflake` jällegi valmistas pisut pettumuse. Ei ole valgeõieline nii dekoratiivne, kui minu üks lemmikuid `Walker´s Low`. Lõputult õitsev kaunitar oli ka võsa-raudrohi `The Pearl`. Ma ei sidunud neid puhmaid üles, vaid lasin neil mööda maad lamanduda, nii et tekkisid vahvad kuhikud. Need olid küll madalad ning pidin seetõttu need sügisel peenras ümber tõstma, kuid nägid siiski väga huvitavad ja õhulised välja. Kõrgematest taimedest ei ole mu vaimustus üle läinud virgiinia tonditupikust, mulle meeldib tema välimuse konkreetsus ning puhma püstine vorm, mis kunagi ei lamandu. Õnneks valgeõieline sort/vorm ei aja puhmast maaaluste risoomidega nii kiiresti suureks, kui teeb seda roosade õitega sort. Kevadel panin ka suured panused viltuse kilpkonnalille `Alba` peale, kuid tema otsustas mul selles peenras kiratsema hakata. Poputasin teda sügisel uue parema mullaga, loodan, et saab sellel suvel kasvamise hoo sisse. Kahjuks jääb valgeõieline vorm põhiliigi (roosa) kasvule alla, ning ka selle lehestik ei ole nii ilus tumeroheline ja läikiv. Veel meeldisid mulle valgeõielised hiidiisopid oma püstise sammasja kasvuga. Ma ainult ei tea, kas see on aniis-hiidiisop või kurd- ja aniisi-hiidiisopi ristamisel saadud sort. Huvitav, kas viimane lõhnab ka aniisi moodi?
Üks taim, mida ma tahaks selle valge peenra ääri kaunistamas näha, oleks valgeõieline sarvkannike. Tellisin isegi eelmisel kevadel Chiltern Seedsist `Alba Minor`seemned, millest tõusis üles vaid kolm ning needki kuivasid minu hooletuse tõttu kahjuks ära. Siin Tartus puukoolides ning internetist otsides ei leidnud valgeõielist. Loodan sellel suvel kuskilt saada.
Oma peenart sügisel vaadates jõudsin ikkagi mõttele, et mul pole selles peenras fookustaimi, kõik on kuidagi pisut liiga kirju. Proovin sellele probleemile sellel aastal lahenduse leida.
Toon siia ära ka nimekirja taimedest, siin võib olla vigu.
Alpi aster Aster alpinus `Albus`
Harilik raitaster Baltonia Asteroipes `Snowbane`
Tähtjas liatris Liatris spicata `Floristan White
Säbar kurereha Geranium renardi
Metssalvei Salvia Nemerosa `Schneehugel`
Viljatu kurereha Geranium cantabrigiense `Biokovo`
Verev kurereha Geranium sanguineum `Album`
Arensi astilbe Astilbe x arendsii `Diamant`
Jaapani astilbe Astilbe japonica `Lunar
Tunbergi astilbe Astilbe Thunbergii `Prof. Van der Wielen
Jaapani astilbe Astilbe japonica `Ellie`
Siberi iiris Iris sibirica `Alba`
Aed-Kukekannus Delphinium cultorum `Galahad`
Arensi astilbe Astilbe x arendsii 'Brautschleier'
Purpur Siilkübar Echinacea purpurea `White Double Delight`, `Milkshake`
Aed-monarda Monarda didyma `Scheewittchen`
Viltune kilpkonnalill Chelone obliqua `Alba`
Arensi astilbe Astilbe x arendsii `Astary White`
Hubei ülane Anemone hupehensis `Pink Saucer`
Kõrge kukekannus Delphinium elatum `Pure White`
Suureõieline kukekannus Delphinium grandiflorum `White Butterfly `
Kerakellukas Campanula glomerata `Alba`
Suureõiene kellukas Campanula persicifolia Snow White
Pööriskipslill Gypsophila paniculata `White`
Hulgalehine lupiin Lupinus polyphyllus `Festivall white `
Valkjas mesiohakas Echinops sphaerocephalus ‘Arctic Glow
Aniis-hiidiisop Agastache foeniculum `Alba`
Harilik iisop Hyssopus officinalis `Valge Mesi`
Lilla vägihein Verbascum phoeniceum `Roman Candles alba`
Mägimaran Potentilla crantzii
Muutlik aster Aster pringlei `Casino Montana`
Kellukas püramiidjas Campanula pyramidalis `White`
Laiguline leeklill Phlox maculata `Omega
Aed leeklill Phlox paniculata `David`
Purpur siilikübar Echinacea purpurea `White Swan`
Valgeõieline pojeng Paeonia lactiflora
Faasseni naistenõges Nepeta x faassenii `Snowflake`
Virgiina tonditupik Physostegia virginiana `Summer Snow` `Alba`?
Suureõieline härjasilm Leucanthemum maximum segu
Pikaleheline mailane Veronica longifolia `Schneeriesin`
Emajuurelaadne mailane Veronica gentianoides `Pallida`
Suureõiene käbihein Prunella gandiflora `Alba`
Harilik kitseenelas Aruncus dioicus
Karpaadi kellukas Campanula carpatica `Alba`
Must vägihein Verbascum nigrum var. Album
Suur tähtputk Astrantia major `Alba`
Korea kellukas Campanula takesimana
Võsa-raudrohi Achillea ptarmica `The Pearl`
Aed-kukekannus var. Album seemnest
Aed-hortensia Hydrangea paniculata `Kyushu`
Harilik tõrvalill Lychnis viscaria L. valge vorm
Lainjas hosta Hosta undulata
Harilik sinilatv Polemonium caeruleum valge vorm
Pehme kortsleht Alchemilla mollis

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar